Февруари 22, 2021
Как да изберем имот за строителство на къща?
(част 1)
УПИ или ПИ
ПИ или поземлен имот е отразен на кадастралната карта имот с уникален идентификационен номер, вид собствност и трайно предназначение. УПИ или урегулиран поземлен имот е имот с регулация, определени параметри като минимално лице към улица, показатели на застрояване. За да построите къща и тя да бъде по документи узаконена като жилищен обект, е необходимо да имате УПИ. Може да закупите и имот, който е земеделска земя или е УПИ, но е изключен от действащия план, но трябва да имате предвид необходимостта от допълнителна градосутройствена процедура, която отнема време и средства. Понякога е по-изгодно финансово, ако можете да изчакате със започването на строитеството.
УПИ, но не съвсем
Както споменах малко по-рано, имотът, който искате да закупите, може да се води УПИ, но всъщност да е изключен от действащия план. Това е много често срещан проблем на територията на град София. Земеделската земя може да е с неправилни очертания, без достъп дори от полски път до всеки отделен имот, но когато имотите се урегулират, се появява необходимостта от улици. Тези улици се състоят от безброй части от частни имоти. Но всяка улица е необходимо да бъде общинска публична собственост, затова тези части от имоти трябва да се отделят кадастрално и да се дарят на общината или да бъдат изкупени от нея, което рядко се случва. За да бъде цял нов квартал от новоурегулирани имоти захранен с ток и вода, е необходимо техни трасета да минат по тези нови улици с проект за външни връзки. Често тази процедура трябва да се направи от заинтересованите лица и затова се усложнява. Други две чести причини за изключени от действащия план имоти е разминаване между кадастър и регулация или съсобственост. При разминаването между кадастър и регулация се прави или изменение на кадстрална карта или изменение на регулация, зависи от случая. При наличието на съсобственост (например, два поземлени имота с различни собственици, включени в общ УПИ) се представя договор за съгласие между собствениците или се откупува един от двата дяла или се прави изменение на кадастрална карта, зависи от случая. Но накратко, това, което искам да кажа е, че, ако един имот се продава като УПИ, това не е гаранция, че веднага можете да започнете проект и да получите виза.
Стара къща в имота
Ток и вода
Ако в близост няма ток и вода, трябва да имате предвид, че изграждането на техническата инфраструктура до вашия имот ще е за ваша сметка. Освен, ако това не е предвидено в бюджета на съответната община, но по-честия случай е да е за сметка на заинтересованите лица. Често срещан проблем е липсата на канализация. В този случай изграждането на септична яма или пречиствателна инсталация в имота отново ще е за ваша сметка.
Наклон на терена и разположение на къщата е имота
Наклоненият терен има своите предимства. Може да бъде използван за полуподземен, а не изцяло подземен етаж, за по-добра гледка или естествено терасиране на къщата. Но когато застрояването ще бъде разположено на значително отстояние от улицата в стръмен имот, това оскъпява строителството, затруднява качванетона машини и удължава трасетата за захранване с ток и вода.
Улица
Всеки урегулиран имот трябва да има достъп до улица. Често обаче тази улица съществува само като регулация в действащия план на населеното място. Ако е асфалтирана и изглежда така сякаш я е изпълнил съседът, то има голяма вероятност, дори и да е изпълнена от кмета, реалното й местоположение да не съвпада с регулацията. Това означава, че улицата може да навлиза във вашия бъдещ имот и да имате проблеми с поставянето на постоянна ограда. Възможно решение в този случай е по договорка с кметството и общината да се разбие частта, навлизаща в имота ви, и да се насипе поне с чакъл съответната част по регулация.